نکات مراقبتی گیاهان در فصل های سرد

سرمای شدید باعث از بین رفتن بافت گیاه و در نتیجه خشک شدن خواهد شد. اگر در مناطق سرد سیر که پنجره در طول شب یخ می زند، زندگی می کنید مراقب باشید گیاهانتان را از آن دور کنید.

مراقب باشید برای نگهداری گیاهان آپارتمانی در زمستان آنها را از وسایل گرمایشی مانند بخاری، شوفاژ و اسپلیت دور نگه دارید. زیرا جریان هوای گرم باعث پژمردگی گیاهان شما خواهد شد.

۱_ نیاز دمایی : مهم ترین مسئله جلوگیری از یخزدگی گیاهان است. همانطور که می دانید دمای ایده آل برای گیاهان مختلف متفاوت است و هر گیاهی با توجه به نوع خود به درجه حرارت متفاوتی نیاز دارد؛ اما محدوده دمایی مناسب برای اکثر گیاهان در زمستان ۵ تا ۲۰ درجه سانتی گراد می باشد. اگر دمای محیط خانه ۲۰ درجه باشد این گیاهان به رشد خود ادامه می دهند و در دمای حدود ۱۷ تا ۱۸ درجه نیز بدون رشد سالم می مانند. بنابراین بهتر است دمای خانه را خیلی سرد و خیلی گرم نکنید. برای تنظیم درجه حرارت خانه تان می توانید از انواع ترموستات ها استفاده کنید.

 

۲_ ریزش یا زرد شدن برگ ها : اکثر گیاهان آپارتمانی، خزان کننده نیستند اما  در فصل زمستان برای جبران کمبود نور و مواد غذایی برگ های خود را از دست می دهند. و حتی ممکن است برگ بعضی از گیاهان زرد شده و بعد ریزش کند. این موارد طبیعی است و نباید نگران باشید.البته بهتر است دلیل ریزش برگ ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید علت آن بیماری نباشد.

 

۳_ آبیاری : گیاهان در دمای پایین به آب کمتری نیاز دارند. پس در فصل زمستان از آبیاری بیش از حد خودداری کنید. آبیاری بیش از حد در فصول سرد موجب پوسیدگی ریشه و تجمع آب در برگ ها و از بین رفتن گیاهتان می شود.

بهترین راه برای آب دادن گیاهان آپارتمانی در فصل زمستان بررسی رطوبت خاک است و از آنجایی که هوای خانه در فصل های سرد، گرم تر است، سطح خاک زودتر خشک می شود بنابراین با کمی زیر و رو کردن خاک مطمئن شوید که سطح زیری خاک هم خشک است و گیاه نیاز به آبیاری دارد.

 

۴_کوددهی : اکثر گیاهان در فصل سرما به خواب زمستانی می روند و رشدشان کم می شود. با توجه به این که در زمستان گیاهان به سختی در حال رشد و زندگی هستد بنابراین نیازی به کود ندارند.البته هر گیاه متناسب با نوع و شرایط زندگی خود به کود در زمان خاصی نیاز دارند. در این شرایط شما میتوانید کود را تا ۵۰ درصد رقیق کنید و در فصل پاییز گیاه را تغذیه کنید.

 

۵_رطوبت مورد نیاز : به طور متوسط گیاهان آپارتمانی به ۴۰ تا ۵۰ درصد رطوبت نیاز دارند. اما در فصل زمستان که رطوبت منزل بسیار کم و به اصطلاح هوا خشک است باید نیاز رطوبتی گیاهانتان را تامین کنید. بهترین راه استفاده از یک دستگاه بخور است.علاوه بر این بهتر است از اسپره آب استفاده کرده و از فاصله دور برگ ها را اسپری کنید تا رطوبتشان بیشتر شود. البته اسپری برای همه گیاهان توصیه نمی شود.اسپری آب برای گیاهانی مانند کاکتوس ها و ساکولنت ها ممنوع است و باعث بیماریشان می شود.

 

۶_ نور مورد نیاز : گیاهانی که به نور فراوان نیاز دارند را به سختی می توان در پاییز شاداب نگه داشت. برای این گیاهان میزی را در کنار پنجره های آفتابگیر یا جنوبی آماده کنید و گیاهتان را روی آن قرار دهید. مواظب باشید شاخه و برگ های گیاهان به پنجره ها نچسبد زیرا سرمای بیرون باعث ایجاد یخزدگی در این برگ های خواهد شد. اگر مکان آفتاب گیر در خانه تان ندارید می توانید از لامپ های فلورسنت استفاده کنید.لامپ ها را در فاصله ی ۴ تا ۱۲ اینچی از گیاهان قرار دهید تا نتایج موثر تری ایجاد شود.

تابش نور در زمستان کمتر است و در زوایای کمتری تابانده می شود.برای جلوگیری از رشد ناهموار گیاهان بهتر است بعد از هر آب دادن، هرچندوقت یک بار گیاه را بچرخانید تا قسمت های پشتی گیاه در معرض نور خورشید قرار گرفته و گیاه رشد متناسبی داشته باشد.

پنجره ها را تمیز کنید تا امکان انتقال نور حداکثر فراهم شود.

 

۷_تمیز کردن گیاه : گردو غبار می تواند سطح گیاه را بپوشاند و جذب نور در گیاهان را کم کند.در زمستان تمیز کردن برگ ها بسیار اهمیت دارد زیرا در طول روز ساعات کمتری نور خورشید وجود دارد. برای این کار می توانید از مخلوط آب و شیر به وسیله  یک پارچه یا اسفنج استفاده کنید.این کار به باز شدن منافذ گیاه هم کمک می کند. پاک کردن برگ ها در طول زمستان به گیاهان کمک می کند تا دچار آفات نشوند. یکی از رایج ترین آفات در فصل زمستان کنه ها هستند که به گیاه شما آسیب وارد می کنند.این آفات در فصل سرد و خشک به دنبال رطوبت هستند و برگ گیاهان آپارتمانی فضای مناسبی را در اختیار آن ها قرار می دهد.

 

۸_آوردن گلدان ها به داخل خانه : کم کم با سرد شدن هوا بهتر است گلدان هایی که در راه پله یا تراس قرار دارند را به داخل خانه بیاورید.۱ تا ۲ هفته قبل از اینکه گلدان ها را به داخل خانه بیاورید آن ها را به مکانی سایه منتقل کنید تا خودشان را با نور کم تطبیق دهند.پیش از آوردن گلدان ها به داخل خانه بررسی کنید تا عاری از هرگونه حشره ای باشد.اگر حشره ای داخل آن زندگی می کند گلدان و خاک گیاه را عوض کنید.و گیاهتان را آفت کشی کنید. برای این کار می توانید از آفت کش های خانگی استفاده کنید.

نویسنده: سیده فاطمه کیانی – کارشناس بخش محتوای آموزشی

منبع: مجموعه گل باکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه